Z poradnika dla matek dwójki dzieci z małą różnicą wieku

Jeśli planujesz mieć dzieci rok po roku, lub w odstępie dwóch lat i:

1. Boisz się, że kiedy będziesz karmić lub przewijać noworodka, starsze będzie wrzaskiem  i płaczem domagać się twojej uwagi? Nie ma problemu. Noworodek szybko się nauczy, że ma czekać na swoją kolej. Zwłaszcza, jeśli starsze od początku zadba o to, by młodsze w ogóle nie miało pojęcia, że można cokolwiek wyegzekwować bez czekania.

2. Boisz się, że starsze zrobi młodszemu krzywdę? Niesłusznie. Starsze szybko udowodni ci, że noworodki są wykonane ze stali i sikikonu. Są niezniszczalne.

3. Boisz się, jak sobie poradzisz na spacerze? Niepotrzebnie. Obecnie w sprzedaży są wózki, które załadowane noworodkiem i kilkulatkiem oraz zakupami, pchane jedną ręką skręcają w miejscu, jeżdżą po schodach i zmieszczą się w każde drzwi. Zawsze będziesz mieć wolną rękę na komórkę.

4. Boisz się, że będziesz faworyzować młodsze, bo będzie bardziej nieporadne? Wyluzuj. Od czego masz rodzinę i koleżanki? Oni wszyscy chętnie cię opierdolą.

To, czego masz się obawiać, to moment, w którym wydaje ci się, że przetrwałaś najgorsze, wyszlaś z pieluch, smoczków, butelek, nocnego wstawania. Kiedy oddychasz z ulgą, bo dzieci przestają być kosmitami i potrafią ludzkim głosem, całymi zdaniami komunikować o co im chodzi, i coraz częściej bawią się same.
Wtedy pozwalasz sobie na moment nieuwagi i wdajsz się w kilkuminutową rozmowę z koleżanką na „Fejsie”. W tym czasie dwulatka siada na nocnik i wali kloca, a czterolatka próbuje jej podetrzeć tyłek.
Czy jesteś na to gotowa?