Sielanka

Sobota rano. Pierwsza wolna od dawna. Plan na dzień: nie odbierać telefonu, snuć się w piżamach do południa, coś poczytać, coś pograć, mieć luz.
Siedzę z kawą na sofie. Delektuję się faktem, że dawno wyszłam z tego etapu rodzicielstwa, kiedy zrobioną kawę pije się zimną po kilku godzinach. Ja piję już tę świeżą, gorącą i aromatyczną. Dzieci na górze wstały. Rozmawiają, pewnie zaraz zejdą się przywitać.
Nagle z błogostanu wyrywa mnie awanturka na górze. Następnie słyszę stado słoni na schodach.
– Mamo! – wpada do salonu starsza, lat prawie osiem. Z włosem rozwianym i na granicy płaczu skarży: – Ja chciałam w spokoju poczytać, a ona mi właziła pod kołdrę i mnie łaskotała. Mówiłam jej „przestań” a ona dalej i dalej – wyjaśniła mi swą dramatyczną sytuację życiową i rozpłakała się na dobre z bezsilności.
– Bo ja chciałam się z nią tylko pobawić przecież! – Broniła się młodsza, sześcioletnia, czując się tym samym bezwarunkowo niewinna, albo co najmniej rozgrzeszona.
Wzięłam wdech. Postawiłam kawę na stoliku. „To będzie cudowny dzień a ja nie wrzasnę z żadną kurwą na dzieci. Tak będzie” – zaklęłam w duchu rzeczywistość.
– Aniu, wiesz, że nie wolno nikogo bić, prawda? – Zwróciłam się do starszej.
– Tak, ale można się bronić, jak ktoś atakuje – odpowiedziała natychmiast.
– Właśnie. To teraz chcę ci powiedzieć coś ważnego. Jeżeli ktoś podchodzi i nie bije cię, ale mówi coś niemiłego, drażni cię, albo dotyka i ci przeszkadza, a ty prosisz go grzecznie, żeby przestał, a on nie przestaje. I jeśli prosisz tak kilka razy, i dalej nie przestaje, tylko cię prowokuje, to to też jest atak. I możesz się wtedy bronić. Nie wolno ci wpaść w furię i zrobić krzywdy. Nie możesz popchnąć kogoś tak, żeby się przerwócił. Nie możesz uderzyć. Ale możesz wziąć go mocno za ramię i wyprowadzić z pokoju i zamknąć drzwi. Zawsze najpierw powiedz, żeby ten ktoś przestał, bo inaczej użyjesz siły. Jeśli nawet wtedy nie posłucha, to zrób to. Masz do tego prawo. Masz prawo bronić swojej prywatności, swojego terytorium. Rozumiesz? Nie wołaj mnie za każdym razem na pomoc, żebym załatwiła sprawę za ciebie. Spróbuj czasem poradzić sobie sama, dobrze?
– Tak – odpowiedziała z miną nieco skonfudowaną, ale zadowolona.
– Julka – zwróciłam się do młodszej córki. – Dla ciebie przekaz jest taki. Jeśli się nudzisz i potrzebujesz towarzystwa, szukaj czyjejś uwagi pozytywnej, nie negatywnej. Wymyśl fajną zabawę i ją komuś grzecznie zaproponuj, a nie przeszkadzaj mu, żeby go zdenerwować. Bo jak będziesz z nudów chodzić i ludzi drażnić, to ktoś ci w końcu zwyczajnie przypierdoli. Rozumiesz dziecko?
– Tak – powiedziała zawstydzona, doskonale rozumiejąc, iż odebrała właśnie od rodzicielki bardziej zjebkę niż życiową poradę. – Przepraszam – dodała i się przytuliła.
– Dobrze, to dziękuję wam za uwagę moje kochane. Idźcie na górę, macie zupełnie wolny dzień, bawcie się, i rozwiązujcie swoje konflikty samodzielnie, bez mojego udziału. Powodzenia – zakończyłam matkopolską tyradę i w geście odesłania potomstwa na górę, odwróciłam głowę i spoglądając za okno podniosam do ust filiżakę z kawą.
Poszły więc. Idąc po schodach starsza odezwała się do młodszej:
– Słyszałaś? Mama kazała mi cię bić, jak nie będziesz mnie słuchać.
101% kobiety. Usłyszała dokładnie to, co jej pasowało.