Bingo

Brytyjczycy uwilebiają grać w bingo. Fascynacja ta masowo spływa na nich, kiedy osiągają wiek emerytalny, ale oswajają się już od najmłodszych lat. Toteż nie byłam zdziwiona, kiedy po dwóch tygodniach uczęszczania do szkoły, moja cztero i pół latka przyniosła na pierwsze zadanie domowe grę w bingo.
Gra polega na tym, że dziecko zdejmuje z kupki kartonik, czyta napisany na nim wyraz i szuka tego wyrazu na planszy. Kiedy znajduje, przykłada kartonik do planszy. I tak aż kartoniki się skończą, a plansza zapełni. W naszym przypadku zabawa jest wzbogacona o podanie polskiego odpowiednika przeczytanego wyrazu.
Tak więc usiadłyśmy w salonie, rozłożyłyśmy grę na stole.
– u, p, up. To znaczy „do góry”, tak mamo? – zaczęła moja mała uczennica.
– Super! – ucieszyłam się. – Świetnie ci idze – pochwaliłam.
Znalazła wyraz na planszy i odłożyła kartonik. Wzięła następny.
– b, i, g, big. Duży – powiedziała.
– Świetnie! – zachwyciłam się znowu. – Jesteś świetna w bingo kochanie!
– m, u, m, mum. Mamusia! – przeczytała następny wyraz.
– Fantastycznie! Widzę, że radzisz sobie doskonale – powiedziałam słysząc, że w kuchni zagotowała się woda w czajniku. – Idę zrobić herbatę, a ty czytaj głośno, żebym cię słyszała – zaproponowałam i wyszłam.
– p, u, b – przeliterowało dziecko powoli, niepewnie, jakby tego słowa akurat nie ćwiczyła wcześniej. – Pub? Mamo, jak jest pub? Restauracja? Ja nie wiem takie słowo po polsku mamo – wyraźnie się zmartwiła.
Nie no, pomyślałam mieszając herbatę, owszem, żyję w kraju, któremu na drugie imię „tolerancja” a na trzecie „wyluzowanie”, katolickie szkoły wyznaniowe sąsiadują tu z restauracjami halal, przed dziećmi nie udaje się, że seks czy alkohol nie istnieją, no ale może by tak po kolei? Najpierw czterolatki raczej dni tygodnia uczyć? Zawiązywania sznurówek? Z czytania też bym znalazła kilka ważniejszych wyrazów na początek.
Dolałam mleka do herbaty i wróciłam do pokoju. Usiadłam obok dziecka. Spojrzałam na kartonik. Obróciłam go o 180 stopni.
– a, n, d, and, czyli „i” – zawołało radośnie dziecko.
Obydwie odetchnęłyśmy z ulgą.